^ Back to Top
         Zespół Szkół Technicznych
                 w Janowie Lubelskim

O szkole


Loga

 

Certyfikaty

   
 
 

Licznik odsłon

Odsłon artykułów:
1742692

8. FESTIWAL FILMOTEKI SZKOLNEJ W WARSZAWIE

W dn. 12 i 13 czerwca br. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych oraz Publicznego Gimnazjum im. JanaPawła II w Janowie Lubelskim wspólnie uczestniczyli w8. Festiwalu Filmoteki Szkolnej w Warszawie. Organizatorzy wydarzenia – Filmoteka Narodowa, Centrum Edukacji Obywatelskiej  i Warszawska Szkoła Filmowaprzy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej - gościli w dwustu młodych miłośników kina z całego kraju.Była to rekordowa liczba uczestników w  ośmioletniej historii projektu.

W pierwszym dniu festiwalu dla uczniów i nauczycieli odbyły się wizyty studyjne
w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Archiwum Filmoteki Narodowej, DI Factory, Planie Filmowym w WFDiF, Studiu Miniatur Filmowych, a także warsztaty storyboardu i charakteryzacji. Uczestnicy zwiedzili również wystawę edukacyjną pn. „Cichociemni. Spotkanie filmowe”, która łączy w sobie plan filmowy i ekspozycję historyczną. Natomiast po południu odbyła się prezentacja spotów promujących działania filmowe wszystkich uczestników festiwalu. Pierwszy dzień zakończył się projekcją filmu dokumentalnego Anny Zameckiej pt. „Komunia” oraz debatą filmową, którą prowadziła Anna Bielak z udziałem  Małgorzaty Szyłak, autorką zdjęć do filmu.

W drugim dniu festiwalu odbyły się pokazy filmów uczniowskich, które zostały omówione przez ekspertów. Następnie uczniowie wzięli udział w cyklu miniwarsztatów: scenopisarskim z Agnieszką Kruk, aktorskim z Piotrem Zeltem, operatorskim z Wojciechem Prykowskim, montażowym z Piotrem Goszczyńskim, promocji filmowej z Jackiem Sobczyńskim, krytyczno-filmowym z Adamem Krukiem, organizacji
i programowania festiwalu filmowego z Przemysławem Glajznerem oraz vlogowym
z Magdaleną Felis. W tym samym czasie nauczyciele uczestniczyli w warsztacie prowadzonym przez Jacka Głogowskiego, reżysera i producenta filmowego, który jako jeden z niewielu w Polsce zajmuje się doświadczeniami związanymi z interaktywną rzeczywistością wirtualną (Visual Reality). Widzowie są w niej otoczeni obrazem z każdej strony. Nie obserwują jedynie krótkiego wycinka ekranu, lecz wchodzą w rzeczywistość wirtualną i mogą poczuć się jakby rzeczywiście uczestniczyli w samym środku akcji.

Tegoroczny Festiwal Filmoteki Szkolnej obfitował w wiele atrakcji i niespodzianek. Najbardziej zaskakującym doświadczeniem dla wszystkich uczestników był z pewnością udział w warsztatach charakteryzacji filmowej w WFDiF, podczas których każdy mógł się nauczyć, jak tworzyć sztuczne rany z wykorzystaniem profesjonalnych akcesoriów. Kolejnym emocjonującym przeżyciem i zarazem ostatnim elementem programu wycieczki była wizyta w Escape Roomie, który znajduje się w podziemiach banku. Uczniom udało się rozwiązać wszystkie zagadki i rebusy, otworzyć drzwi, wyłączyć alarm laserowy i ostatecznie obrabować bank, co sprawiło im wiele satysfakcji. Udział w grze był dla uczniów nagrodą za zorganizowanie szkolnej wersji escape roomu w Pracowni Filmoteki Szkolnej.

We wrześniu rozpoczynamy nowy projekt z Filmoteką Szkolną i zachęcamy inne szkoły do udziału.

 

Emilia Żuber

Katarzyna Podkańska