^ Back to Top
         Zespół Szkół Technicznych
                 w Janowie Lubelskim

O szkole


Loga 

Certyfikaty

Licznik odsłon

Odsłon artykułów:
540446

„FILM JAKO TEKST KULTURY” - KONFERENCJA FILMOZNAWCZA W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH

W dn. 8 października w Pracowni Filmoteki Szkolnej odbyła się konferencja filmoznawcza dla nauczycieli, która dotyczyła interpretacji filmu oraz plakatu filmowego w kontekście egzaminu maturalnego z języka polskiego.

            Część pierwsza poświęcona była Olimpiadzie Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, która otwiera laureatom i finalistom drogę do podjęcia studiów w Warszawskiej Szkole Filmowej w Warszawie oraz na kilkunastu innych uczelniach w całym kraju m.in. na UJ w Krakowie czy UW w Warszawie. Regulamin udziału w olimpiadzie jest dostępny na stronie internetowej http://www.fn.org.pl/pl/page/487/o-olimpiadzie.html. W tej części nauczyciele sprawdzili również w interaktywnym quizie swoją znajomość polskiego kina, literatury oraz malarstwa. Najlepsi zostali nagrodzeni książkami - Panie: Dorota Rachwalska-Kata, Iwona Martyna oraz Małgorzata Michalczyk.

Część druga opierała na się na analizie kadrów oraz plakatów polskich filmów
w różnych kontekstach kultury. Nauczyciele przeanalizowali kadr z filmu pt. "Maria Antonina" w reż. Sofii Coppoli jako przykład filmu na podstawie książki historycznej.
W kontekście 100-letniej rocznicy odzyskania niepodległości Polski pojawiły się obrazy mistrzów malarstwa polskiego w dziełach filmowych Andrzeja Wajdy (J. Matejko, A. Wróblewski, J. Malczewski, M. Gierymski, A. Grottger). Pozytywne zaskoczenie przyniosła uczestnikom analiza porównawcza fragmentów adaptacji "Makbeta" J. Kurzela (2015), "Tragedii Makbeta" R. Polańskiego (1971) i "Makbeta" A. Wajdy (2010, spektakl teatralny), ponieważ nie wszystkie były im dotąd znane. Prowadząca wskazywała na różnice pomiędzy plakatami filmowymi oraz artystycznymi, a także na możliwości ich interpretacji na zajęciach z uczniami. Były to informacje, które poszerzyły wiedzę i umiejętności nauczycieli.

Wydarzenie zostało organizowane w ramach programu Filmoteka Szkolna realizowanego przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Emilia Żuber

Lider Filmoteki Szkolnej